...
Zahraj své sny a vyzpívej svá přání...

Kroniky Světakraje - autoři

11. června 2007 v 18:23 | mladá žena |  Knižní červi a sympatizátoři
Upozorňuji, že tohle jsem nepsala já, ale časopis Mladá žena 8-D

"Potkali jsme se před 14 lety ve školce," říkají světoví autoři Kronik světakraje

kroniky_svetakraje
Na obrázku zleva Chris Riddell a Paul Stewart, autoři Kronik Světakraje
1. Z Kronik Světakraje byly do češtiny zatím přeloženy čtyři díly, pátý svazek vyjde na podzim letošního roku. Kolik dílů již vyšlo v angličtině a kolik jich ještě vznikne?
Ve Velké Británii právě vyšel devátý díl, a tak je to teď vlastně trilogie trilogií. Celkem bude vydáno deset knížek.
2. Psal jste první knihu s vědomím, že budou následovat další díly?
Ne. Ty knihy vyplynuly z první knížky (čes. Cesta za tajemný Hvozd). Nejdříve jsme se chtěli dovědět více o hrdinovi knihy Snítkovi. Pak jsme se rozhodli, že vypátráme více o jeho otci Quintovi. Proto v jednotlivých dílech cestujeme v čase tam a zpět.
3. Neodmyslitelnou součástí Kronik Světakraje jsou ilustrace Chrise Riddella. Jak vznikla Vaše spolupráce? Bylo to dílo náhody, respektive rozhodnutí nakladatelství Random House, že knihu bude ilustrovat právě on, nebo jste se znali předtím?
Potkali jsme se před čtrnácti lety. Oba jsme vodili své syny do stejné školky. Už tehdy jsme se rozhodli spolupracovat. Přišli jsme za nakladatelem s celým projektem Světakraje. Chris kreslí obrázky, ale zároveň je také spoluautorem všech příběhů.
4. Jak probíhá Vaše spolupráce?
Dějovou linii promýšlíme a navrhujeme společně. Pak Paul napíše první nástin kapitoly, Chris si ho přečte a upraví. Paul napíše druhý návrh a tak to pokračuje, dokud rukopis nepředložíme nakladateli. Když je text hotový, Chris nakreslí obrázky.
5. V čem si vyhovujete pracovně a v čem lidsky?
Bydlíme blízko sebe. Máme děti ve stejném věku. Máme podobný pohled na život, jsme přátelé.
6. Hrdinou prvních tří dílů Kronik Světakraje je chlapec Snítek. Pane Stewarte, jak se Vám v mysli zrodila představa této postavy? Má nějaký předobraz v reálném životě?
Na začátku knihy je Snítek outsiderem. Musí opustit svou rodinu. Ale je statečný, inteligentní a čestný. Oba takové lidi známe i ve skutečnosti.
7. Kde hledáte inspiraci pro všechny ty podivné obyvatele smyšleného světa knihy, hudrmanice, Šerolichotníka, skřehule, vikviky, kvasné skřety, žvanižínku atd. Necháváte se při vymýšlení oněch zvláštních stvoření inspirovat konkrétními skupinami lidí nebo reálnými živočišným druhy?
Všechny postavy Světakraje mají základ ve skutečném světě. Například inspiraci pro krvavý dub jsme našli v obrovské masožravé mucholapce (Dionaea muscipola z čeledi Droseraceae). Vikvici se chovají jako malí zlomyslní pejsci. Kolonie kvasných skřetů zase připomíná mraveniště všekazů, kde dělníci krmí královnu. Šerolichotník je jako ďábel. Pokud mu člověk nenaslouchá, je neškodný, nad nikým nemůže získat moc. V současné době píšeme rozsáhlou kapitolu o inteligentních mlžích!
8. Velmi výraznými postavami prvního dílu jsou právě hudrmanice - zpočátku jemné půvabné ženské bytosti, které se ovšem v krvavém rituálu promění v krvelačné, odpudivé bestie. Neskryl jste do těchto postav svou metaforu žen?
Není to metafora žen. Spíše jsme se inspirovali u zvířat, například lvů nebo medvědů. Jejich hravá a roztomilá mláďata se dospíváním mění ve smrtící šelmy.
9. Ve čtvrtém díle opouštíte příběhy Snítka a jdete dál do minulosti Světakraje. Na co se mohou čeští čtenáři těšit v dalších dílech, budete se nořit dál do minulosti nebo se obrátíte do dob, které následovaly po Snítkovi?
Kroniky Světakraje líčí příběhy celých generací. Máme trilogii o Snítkově otci Quintovi, trilogii o jeho vnukovi Vránkovi Bárečníkovi a trilogii o samotném Snítkovi. V desátém díle se všechny otevřené konce propojí. Zatím si pohráváme s myšlenkou, že by se všichni tři protagonisté setkali…
10. Do kolika jazyků byly Kroniky Světakraje již přeloženy? Máte informace, že by se nějaká filmová producentská společnost chystala Kroniky zfilmovat?
Při posledním sčítání jsme došli k 35 jazykům, do kterých byly Kroniky Světakraje přeloženy, včetně čínštiny, japonštiny, ruštiny, němčiny, španělštiny hebrejštiny a thajštiny. Knížky jsme nabídli filmové společnosti Jigsaw, která se v současné době snaží získat peníze, aby mohla Kroniky zfilmovat.
 


Anketa

Četli jste už nějakou z Kronik Světakraje?

Ano. 36.2% (21)
Ano, všechny, co už vyšly. 56.9% (33)
Ne. 6.9% (4)

Komentáře

1 Estel Erunámë | Web | 12. ledna 2008 v 16:28 | Reagovat

zatím jsem četla Bouřliváka, Zkázu létajícího města a Šerolichotníkovu kletbu.... Bohužel první díl jsem nějak nesehnala... Ale ani mi to nevadí... knížky jsou to naprosto úžasný.... Na těch zbývajících šest se hrozně těším... mě ani ve snu nenapadlo, že by jich mohlo být tolik... Zrovna jsem i o nich něco hledala, když jsem narazila na tvůj blog... mám o nich na blogu článek...

2 Jan Páleník | E-mail | Web | 26. listopadu 2011 v 23:18 | Reagovat

Pokud máte rádi kroniky světakraje tak já tvořím takový větší projekt který se tohoto týče rád uvidím nové lidi a příspěvky
Dělám to jako MMORPG hru
je to na skupina na facebooku
http://www.facebook.com/groups/116770531757385/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama